יום רביעי, 19 דצמבר 2018

רופא שיניים – כיצד אוספים מידע לפני שנכנסים לרופא שיניים

אחת לכמה זמן, אנחנו שומעים בתקשורת או קוראים באתרי החדשות ברשת, על אנשים שהגיעו לרופאים מסוימים, עם בעיות מסוימות שנוצרו כתוצאה מטיפול לקוי שהם עברו על ידי רופאים אחרים עליהם הם קיבלו המלצה באינטרנט או לחילופין, אחרי שהם השתמשו במרכיבים מסוימים עליהם קראו ברשת או להיפך, אחרי שהחליטו לא להשתמש במרכיבים שהם היו אמורים להשתמש בהם, בגלל שהם קראו באינטרנט שזה מסוכן.

אנחנו יכולים למצוא את זה כמעט בכל תחום רפואי ובפרט כשמדובר על רופא שיניים ובריאות השיניים. לצערנו הרב, האינטרנט שהוא הכלי הרחב והגדול ביותר אשר מספק לנו מידע בתחומים שונים, לא פעם אנשים משתמשים בו בשביל לספק מידע לא נכון או לחילופין, אנחנו מבינים אותו בצורה לא נכונה.

כשאנו נבחר רופא שיניים עבור ילדינו, ההחלטה היא קשה יותר. בתור הורים חשוב לנו שהרופא שנבחר עבור ילדינו יהיה סבלני ומומחה לרפואת ילדים, במיוחד כשהמצב מגיע לטיפולים כגון עקירה, טיפולים שבהם לרוב הילדים נלחצים ופוחדים. הפעם הראשונה שבה הילד יגיע לטיפול אצל רופא השיניים, יכולה להיות מלחיצה כיוון שזהו מקום חדש שאינו נכח בו עולם. לכן, מומלץ להגיע עם הילד לפגישת הכרות לפני הבדיקה הראשונית על מנת שיכיר קצת את המרפאה והרופא (שזוהי סביבה חדשה עבורו) ועל מנת שהרגשתו האישית תעלה בנוגע לפעם הראשונה שבו הוא מבקר אצל רופא השיניים ושהחוויה תהיה חיובית עבורו.

בשביל מרבית הילדים החוויה אינה חוויה נוראית, אלא נחמדה וזהו גורם חשוב עבור תחילת סדרת הטיפולים אצל רופא השיניים.

לרוב המצבים ברפואת השיניים לילדים אינם מורכבים אך, מי שמסתכל באינטרנט יכול למצוא מקורות מידע אינסופיים, החל מאתרי רפואה וכלה באתרים רגילים, כלליים, שמציעים דוגמאות שונות ורבות לטיפולים שונים. כל רופא שיניים כיום נתקל במטופל שמגיע אליו עם שאלות בעקבות מאמרים ומחקרים עליהם הוא קרא ברשת. לעיתים מדובר במחקרים אמיתיים ואיכותיים ולעיתים קרובות, לא. הבעיה היא, שגם אותם מחקרים אמיתיים ונכונים, מי שאיננו מתמחה בתחום של רפואת שיניים, עלול שלא להבין אותם ולקבל מהם את הרושם הלא נכון. לכן זה לא נכון, להסתכל על המידע שמוצג באינטרנט כאמת שאין מלבדה, אלא צריך לדעת כיצד לקרוא אותו וכן רצוי לברר עם איש מקצוע, כיצד להתייחס אליו.

כיצד בוררים מידע בנושא של רפואת שיניים לילדים

נניח ואתם רוצים לקבל טיפול שיניים. אתם יכולים למצוא באינטרנט אינספור מאמרים בנושא. איך אתם יודעים שהמאמרים נכונים? ראשית, תבחנו מי כתב אותם והיכן הם מתפרסמים, יש אתרים מקצועיים ויש אלה שפחות, שנית, תבדקו עם הרופא שלכם, מה מידת האמינות של המאמרים.

רופאים מקצועיים ואיכותיים, דואגים להתעדכן, לקרוא מאמרים ולהבין היטב במה מדובר, הם ידעו להסביר לכם, מה המשמעות של המאמר אותו קראתם והאם הוא משפיע על הטיפול שלכם בצורה מסוימת.

אחד הכללים החשובים ביותר ברפואה ובכלל, לא להקשיב לכל אחד ולא לעשות שענטז של מידע, כלומר לא לאסוף מכאן, מכאן ומכאן, ולהרכיב מזה פסיפס של מידע. תישארו עם הרופא שלכם, אם אתם חושבים שהוא אמין ומקצועי, תקשיבו למה שהוא אומר ותעשו על פי הצעתו. סיכוי סביר, שגם אם המאמר שאתם קוראים הוא נכון ומדויק, יש סיבה למה הרופא לא ממליץ לכם לפעול על פיו, ייתכן מאוד שהוא לא מתאים למצב שלכם.

נקודה נוספת שצריך להתייחס אליה היא ממתי המאמר, האם הוא חדש, האם הוא ישן, האם מאז נוסף עוד מידע, נוספו עוד מאמרים בתחום. תתייחסו לכל זה בשביל לדעת עד כמה המידע שברשותכם, הוא אכן רלוונטי עבור ילדיכם.

הדפס
תגובות פייסבוק

תגובות