יום שני, 13 יולי 2020

כיצד לנצל היטב את חופשת הלידה?

חופשת לידה הינה תקופה המוגדרת כתקופה של עד חצי שנה בה ניתן זמן ליולדת הטרייה להתאושש מהלידה ולהסתגל לילד החדש במשפחה.

במדינת ישראל החוק מחייב מתן של חצי שנה חופשת לידה כאשר 14 שבועות מתוכם (בערך שלושה וחצי חודשים) ניתנים בתשלום, במידה והאם הטרייה מעוניינת לחזור לעבודה לאחר 14 שבועות היא יכולה להודיע למנהל העבודה במקום שבו היא עובדת ולחזור לעבוד. חופשת לידה כשמה כן היא חופשה הניתנת מתוך הבנה של המערכת את האינטנסיביות והשינויים הרבים שקורים לאישה לקראת סוף ההיריון ובשלבים המוקדמים שלאחר לידת התינוק, חופשת לידה מאפשרת את כל הזמן שבעולם להתאושש, להתאפס על הבית מחדש, להכיר את התינוק החדש שנולד ובעיקר לנוח. חופש (ובמיוחד לאחר תקופה לחוצה) לפעמים יכול לבלבל… המאמר הבא ינסה לתת כמה עקרונות לניצול הזמן במיטבו במהלך חופשת לידה.

מנוחה

מנוחה היא אחד הדברים החשובים ביותר לתפקוד נורמלי של כלל המערכות בגופנו ותהליכים רבים בגוף אפשריים רק בזמן שאנחנו ישנים. אחד האתגרים הגדולים לאישה בדרך כלל הוא למצוא את הזמן לנוח בין העבודה, הילדים, הבעל והתפעול השוטף של הבית, לידה (גם היא קלה) הינה חוויה משמעותית לגוף ובטח שבשבועות הראשונים מומלץ לשכב כמה שיותר ובאמת לתת לגוף לזמן לחזור לעצמו ולנוח. כשמדובר על מנוחה נפשית לוקח בדרך כלל קצת יותר זמן להרפות ולהירגע ובמיוחד בתקופה עסוקה בה מתעוררים הרבה ובתקופה בה נדרשת השקעה של אנרגיה להסתגלות לבן המשפחה החדש, לכן חשוב מאוד לשים לב לניצול הזמן למנוחה והירגעות מיטבית ולא להתפתות להשלים משימות ולקחת פרויקטים מקבילים.

הסתגלות

כל שינוי שקורה בחיינו מצריך תקופת הסתגלות ובטח שאם זה שינוי משמעותי כמו קבלת תינוק חדש למשפחה. על פניו זה נראה די טבעי לנו שאמא "נולדה" אמא ותמיד ידעה איך להתנהג ומה לעשות אך בפועל זה הרבה יותר מורכב ויחד עם האהבה וההתרגשות שבתינוק חדש חופשת לידה מאפשרת את הזמן גם להתמודדות עם רגשות קצת יותר מורכבים כמו תסכול, תשישות וחרדה. כל אחת מסתגלת לשינויים באופן אחר, כל אחת מחזיקה בתפיסה אחרת של מושג האימהות ואפילו אם זו לא לידה ראשונה, לכל תינוק אופי אחר וצרכים שונים. חופשת לידה מהווה את הזמן המושלם להסתגלות ולכן חשוב לקחת את הזמן ולא להתרגש אם לוקח זמן להכיר את התינוק וללמוד לאהוב אותו, מבחינת לוח הזמנים החדש זה הזמן לבחון מתי ישנם רגעי מנוחה במהלך היום? מהו סדר היום של התינוק? אילו דברים צריך לארגן ועוד..

קבלה

חופשת לידה הינה תקופה המיועדת לאם ולתינוק, קבלת עזרה ותמיכה מבני המשפחה והחברים היא הכרחית וגם כיפית, זה בדיוק הזמן לקבלת עצות, עזרה בבישולים ועזרה בניקיונות, הרעיון הוא לאפשר לעצמך להיות במצב של קבלה ולנסות לעבור את תהליך ההסתגלות וההחלמה מהלידה כמה שיותר בקלות ובנעימות.

הדפס
תגובות פייסבוק

תגובות