יום שני, 13 יולי 2020

תזונה לתינוק החדש – מה צריך לדעת?

כאימהות אנחנו דואגות לצרכי הילדים שלנו עוד לפני הלידה, כשהדרך היחידה לראות אותם היא דרך המוניטור. אנחנו שומרות על תזונה נכונה ובריאות טובה (לפחות בזמן ההיריון, כשהילד תלוי בנו), וכשהם מגיחים אל חלל העולם אנחנו מחפשות כל דרך אפשרית להבטיח את שלומם ובריאותם. אחד הנושאים המרכזיים בתחום הזה הוא ללא ספק תזונת התינוק, נושא שעולה לא פעם לכותרות. אז נכון, באופן כללי חלב אם הוא המזון הטוב ביותר לתינוק, אבל לא תמיד הנקה אי אפשרית, ובמקרים רבים אחרים אנחנו מוותרות על ההנקה לטובת בקבוק כדי שנוכל לחזור לעבודה, לדוגמה. מה עושים במצבים הללו ומה כדי לדעת על תרכובת מזון לתינוק?

מה אומרות ההמלצות?

תרכובת מזון לתינוקות (תמ"ל) מומלצת על ידי משרד הבריאות עד גיל שנה, ומגיל חצי שנה בשילוב עם מזונות מוצקים. סביר להניח שחברות שונות המציעות תרכובות מזון לתינוקות, כבר הגיעו אליכן עם פרסומים באשר לאיכות התמ"ל שלהן. כל אחת מבטיחה לאם הנרגשת חוויה מיוחדת במינה, כזו שמספקת לילד תחליף הולם לחלב האם, או כזו שהופכת את הילדים לשלווים או חכמים במיוחד. בפועל, אין באמת שום דרך לזהות את מרכיבי חלב האם בכל שלב לאורך הדרך, וגם לא לחקות אותו. אם כן, את הסלוגנים הניחי בצד והתמקדי במה שחשוב באמת: התאמת תרכובת המזון לגיל המתאים של התינוק, לצרכיו וגם לאופן שבו הוא מגיב לתמ"ל.

השימוש בתמ"ל – והקשר עם הילד

אחד האתגרים המרכזיים של אימהות שבוחרות להעניק לילדיהן תרכובת מזון לתינוק הוא אתגר התקשורת. אם ההנקה נחשבת לרגע אינטימי משמעותי שיוצר חיבור מיוחד בין האם לתינוק, נדמה לאימהות רבות שהקשר הזה ייבנה בעמל רב ללא ההנקה. בפועל, זה לא באמת נכון. אם במהלך ההאכלה תקפידי על קשר עין עם התינוק, על ערסולו עדין ועל תקשורת מילולית, החיבור ייווצר מעצמו. הקרבה הפיזית גם מאפשרת לילד לשמוע את פעימות הלב של האם (או האב), וזו עוד נקודה קריטית. אם תפעלי על פי ההנחיות, תדאגי להאכלת הילד בתרכובת מזון איכותית וטובה המותאמת עבורו, ואם תשמרי על תקשורת למשך זמן ההאכלה כולו, תוכלי להשיג את כל אותן המטרות. חלב אם הוא אולי הבריא והמומלץ, אבל תרכובות מזון לתינוקות הן פתרון איכותי למי שאינה יכולה להניק, או בוחרת שלא לעשות זאת מסיבותיה שלה.

הדפס
תגובות פייסבוק

תגובות