יום שני, 13 יולי 2020

משחקי מחשב לילדים – בעד ונגד

הורים לילדים? ילדיכם מבלים זמן ממושך מול משחקי מחשב? זה הזמן להיחשף לדעות שונות שחלקן מעודדות חשיפה מוגברת של ילדים למשחקי מחשב וחלקן דעות המתנגדות לכך.

משחקי המחשב המיועדים לילדים הם למעשה הגדרה כללית למגוון רחב של סוגי משחקים אותם ניתן לשחק באמצעות המחשב הנייח או הנייד, קונסולות משחק, מחשבי הלוח והטלפונים החכמים. בשנים האחרונות, לאחר כניסת הטלפונים החכמים לתוך חיינו, משחקי המחשב המיועדים לילדים הפכו לנגישים וזמינים עבור כל ילד וילדה ובכל רגע נתון.

הורים רבים מתלבטים בנושא התרת משחקי המחשב לילדיהם ועל מנת לסייע כל אותם הורים ריכזנו בעבורם מספר דעות בעד/נגד משחקי מחשב לילדים.

בעד משחקי מחשב

העולם הדיגיטלי אליו נולדו ילדינו הינו עולם תזזיתי ודינמי המחייב כל ילד וילדה להיחשף למגוון רחב של אמצעים טכנולוגיים מתקדמים המשתנים אף הם באופן דינמי ומהיר. השימוש במשחקי המחשב בקרב ילדים, מאשפר לכל אחד ואחת מהם לשכלל את יכולותיהם המוטוריות והחשיבה בזמן המשחק ואף להיחשף לעולם תכנים מגוון ועשיר.

במחקרים שונים שנערכו בנושא שימוש במשחקי מחשב בקרב ילדים, נמצא כי קיים קשר ישיר בין יכולותיו של השחקן לבין פיתוח החשיבה העצמאית ויכולות מוטוריות. כמו כן, נמצא כי ילדים המרבים לשחק במשחקי מחשב המותאמים לגילם הינם ילדים בעלי הישגים לימודיים גבוהים יותר. משחקי המחשב המיועדים לילדים הינם משחקים מגוונים ועשירים המותאמים לעולמות תוכן שונים, לרבות תכנים לימודיים המותאמים לתכנית הלימודים כבר בגילאי הגן והכיתות המוקדמות בבית הספר.

נגד משחקי מחשב

משחקי המחשב לילדים "גוזלים" זמן איכות יקר לילדים ובמקום לבלות בחיק הטבע ובפעילויות שונות הקשורות להפעלת הגוף ואיבריו, הילדים בוהים במסכים מרצדים ומתנתקים מהעולם למספר שעות. כמו כן, השימוש במשחקי המחשב עלול לחשוף את הילדים לתכנים אלימים ותכנים שאינם הולמים את גילם ואת עולמם הפנימי.

משחקי המחשב המיועדים לילדים אומנם חושפים את הילד/ה לעולמות תוכן עשירים ומגוונים אך באותה נשימה הם עלולים לגרום לילד להתמקד בעולם תוכן אחד המועדף עליו באמצעות המשחק ולהתעלם באופן מוחלט מיתר עולמות התוכן העומדים לרשותו מחוץ לקופסא, כלומר מחוץ לעמדת המחשב בה הוא משחק. לאורך זמן, משחקי המחשב עלולים להוביל לנתק מתמשך של הילד/ה מסביבתו, כאשר כל העומד לנגד עיניו הוא עוד שבירת שיא במשחק או התמודדות עם שלב כזה או אחר במשחק.

שאלת השאלות: אתם בעד או נגד?

דעות ה-בעד/נגד משחקי המחשב המיועדים לילדים הן דעות קיצוניות שמצד אחד מאדירות את השימוש במשחקי מחשב ומנגד פוסלות את רעיון השימוש בהן. מכיוון שבכל צד של דעה תוכלו למצוא סיבות ראויות ונכונות מדוע מומלץ או מדוע אסור לאפשר לילדיכם לשחק במשחקי מחשב, אנו ממליצים לבחון את דרך הביניים וליהנות משני העולמות, מצד אחד עידוד הילד לעולם משחקי המחשב והשימוש בהם לצרכי לימוד והעשרה ומצד שני הגבלת שעות המסך ועידוד קיומה של פעילות המתרחשת מחוץ לגבולות המסך.

bkat

 

הדפס
תגובות פייסבוק

תגובות