יום שני, 22 יולי 2019

תערכו את הסדר הכי מסודר

מאת: נעמי ונקרט, מרפאת פוקוס, טיפול בהפרעות קשב וריכוז בבוגרים, ביה"ח השיקומי, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר

כמובן, המפתח להצלחה הוא ארגון. קל לומר, קשה לעשות.

1. ארגון הפרוייקט (מימדים אמיתיים ל"מפלצת")

ההתחלה: תקנו מחברת מיוחדת רק לעניין ליל הסדר. תרשמו את המשימות לפי קטגוריות, לדוגמא: א) סידור/ניקיון הבית ב) תכנון תפריט ג) קניות ד) הזמנת אורחים ה) בישול ו) קישוט. מומלץ לכתוב בעיפרון. אם גם זה קשה, תתקשרו למישהו שאתם מעריכים שכבר עשה את זה, ותתחקרו אותו/ה. תרשמו את כל הנקודות במחברת ואז תכינו את הרשימה.

2. מודעות (אני לא סופרמן וגם לא צריך להיות סופרמן)

לא כדאי שתעשו הכל לבד. לא מצפים מאף אחד לעשות את כל העבודה לבד, ולא מקבלים צל"ש על "הקרבה" או "אסתדר לבד" או "אמא שלי תמיד עשתה הכל לבד". אף אחד לא יזכור למחרת. ככל שתיקחו על עצמכם פחות משימות לעשות לבד, כך איכות הביצוע יכולה להיות גבוהה יותר. אם תצטיין במנה העיקרית, או בסידור שולחן, או פשוט באווירה כיפית- זה מה שיזכרו. גם בעניין רשימת המוזמנים, אתם לא חייבים להזמין את כל עזובי העיר. קחו על עצמכם רשימת מוזמנים סבירה ונעימה.

3. האצלת סמכויות מסודרת (ממנוהל למנהל)

זה סוד גלוי שאנשים אוהבים להשוויץ בהצלחות שלהם בתחומים בהם הם טובים- אם הדודה טובה בקינוחים אז אל תיקחו את זה ממנה. אם הדוד מכיר את המקום הטוב ביותר לקנות בשרים בזול- שיקנה.

החוכמה היא לא רק לדעת לקבל עזרה, אלא להשתמש בה בתבונה.

תעברו על הרשימה שלכם ותרשמו מי יכול לעזור ובאיזה תחום. תתחילו בבני הבית- לכל אחד יכול להיות תפקיד בהכנות. זה גם משרת אותך בקידום האירוע, וגם טוב לגיבוש המשפחה.

לאחר שהחלטתם מי כדאי שיעשה מה, תתקשרו ותבקשו וזאת כאשר המחברת מונחת לפניכם. תרשמו אחרי כל שיחה מה שסיכמתם שכל אחד ייעשה. זה מונע בלבולים אפשריים וטביעה בים הפרטים.

4. לוח זמנים (איך לא להיות לחוץ ברגע האחרון)

עכשיו אנחנו יודעים מה צריך לעשות, ומי עושה מה. אחד הקשיים הגדולים ביותר יכול להיות בתכנון הזמן. לעתים קרובות, אנחנו חושבים שייקח חמש שעות לנקות את הבית ובסוף זה לוקח יומיים. אנחנו חושבים שייקח רבע שעה לנקות את הדג וזה לוקח שעות. אז מה עושים?

קודם כל, עוברים על התוכנית שלנו שוב ורושמים את המטלות האישיות שלנו לפי הסדר. ליד כל מטלה, תרשמו עד מתי צריך לסיים אותה וכמה זמן אתם חושבים שייקח לבצע אותה. תכפילו את הזמן הזה באחד וחצי. תוסיפו עוד זמן לאירועים בלתי צפויים. אם אתם רואים מראש שאין לכם מספיק זמן ביום להספיק את כל המטלות האישיות שלך, תנסו לחשוב שוב על חלוקת המטלות. אל תעמידו את עצמכם בפני מצב בלתי אפשרי.

מעקב ובקרה (פחות אימפולסיבי, יותר בשליטה)

התוכנית במקומה, אבל הרבה תוכניות יפות נופלות בשלב הבקרה. בהתחלה, יש התלהבות ויש אנרגיות ורעיונות בשפע. אח"כ המציאות מכה, והשגרה משתלטת. אם בכל זאת אנחנו רוצים שזה יצליח, אנחנו צריכים כל יום לחזור למחברת, לראות איך התקדמנו ולתקן ולהוסיף איפה שצריך.

עזרים נוספים (אתם לא לבד)

היום, העזרה נמצאת במרחק נגיעה. אם אתם צריכים לתכנן תפריט לבד, אז אל דאגה- אתם לא לבד. פיתחו אינטרנט, ותעשו חיפוש ל "תפריט ליל הסדר". תמצאו שם משהו שאתם אוהבים ויכולים לעמוד בו. אם אתם מתקשים להרכיב רשימת קניות, יש הרבה אתרים עם מתכונים אשר מספקים רשימות קניות לכל מנה. אם אתם לא מסתדרים עם הניקיון, קחו עזרה. יש חברות ניקיון ויש הרבה נערים/ות שמחפשים לעבוד דווקא בהכנות לחג. אם אין לכם או לאף אחד בבית מושג איך לערוך את שולחן הסדר- תבקשו מאחד האורחים להקדים ולעזור לכם.

תדחו פרויקטים גדולים אחרים (זה לא הזמן)

אתם אוהבים פרויקטים, ופסח זה הזדמנות נהדרת לסדר את המחסן, לשתול דשא, לבנות מדפים, לחדש קשרים עם חברים אבודים, לנקות את שלוחן העבודה במחשב. אז ז"ש. תתמסרו לפרוייקט אחד כל פעם. השנה אתם עושים את הסדר. זה מספיק לעכשיו!

ומה אמרנו לגבי ליהנות? אמנם לאנשים עם קשיי ריכוז ההגדה יכולה להיות מתישה, אבל יש כאן הזדמנות נדירה בדמות הברכות, כוסות היין, השירים וכד'. זהו טקס שנכתב בהתחשב באנשים בעלי קשיי קשב וריכוז- יש הרבה פעילות, הרבה סיפורים. בנוסף, אתם יכולים לנצל את העובדה שאתם מארחים ותקומו מהשולחן לבדוק מה קורה במטבח, לפנות כמה דברים, למזוג שתייה לכולם…

טיפים כגון אלה ניתנים במסגרת טיפול קוגניטיבי ממוקד אסטרטגיות להפרעת קשב וריכוז. פעמים רבות מופנים מבוגרים עם הפרעת קשב לטיפול פסיכולוגי דינמי (טיפול שבדרך כלל מתמקד בילדות, בתחושותיו וחוויותיו של המטופל בהווה ובקשר עם המטפל). טיפול זה יכול לסייע רבות למטופל, אך רבים חשים לא פעם שהטיפול לא השפיע על יכולות תפקוד פרקטיות בחיי היומיום. בטיפול ממוקד אסטרטגיות מתבצעת עבודה ממוקדת על בעיות תפקודיות בתחום הארגון (ארגון הזמן, ארגון מטלות, סדר עדיפויות), תכנון, שינוי סביבת העבודה, עבודה התנהגותית על שליטה באימפולסיביות ועוד.

הדפס
תגובות פייסבוק

תגובות