יום שני, 01 מרץ 2021

היחידה לפסיכיאטרייה של הילד והמתבגר שיבא תל השומר.

בית חולים לילדים ע”ש ספרא.
03-5302663
רמת גן, דרך שיבא 2

אל המרפאה מתקבלת אוכלוסייה בעלת קשת רחבה ביותר של בעיות נפשיות הכוללות בנוסף לבעיות ההתנהגותיות, הלימודיות והחרדתיות גם בעיות פתולוגיות קשות כמו פסיכוזות, ניסיונות התאבדות, משפחות רב בעייתיות, מקרים של התעללות מינית ופיזית, בעיות פוסט טראומטיות (תאונות דרכים) ובמיוחד ילדים עם פגיעות התפתחותיות כרוניות
הדורשות התייחסות רב מקצועית הן בבריאות הנפש והן רפואית

היחידה לפסיכיאטריית הילד והמתבגר

היחידה לפסיכיאטרייה של הילד והמתבגר הפועלת בבית החולים "שיבא" היא בין הבודדות בארץ והראשונה ביניהן המשלבת בתפיסת העולם שלה ובמסגרת הטיפולים שלה בפועל שירותים לבריאות הנפש עם שירותי רפואת ילדים.
היחידה הוקמה על ידי ד"ר חיים שיבא ב1968 -, שהבין כבר אז בצורך במתן מענה לבריאות הנפש של הילדים במסגרת של בית חולים כללי.
היחידה המורכבת ממרפאה לבריאות הנפש ומעון יום פסיכיאטרי לילדים, נותנת שירותים רב מקצועיים לאוכלוסיית ילדים ומתבגרים מהגיל הרך לגיל הגיוס לצבא ולמשפחותיהם.
רוב הפניות מגיעות מהאזור הקרוב לבית החולים כדוגמת היישובים קריית אונו, בני ברק, אור יהודה, רמת גן וגבעת שמואל, וכן מגיעות אל היחידה גם פניות מאזורים נרחבים ממרכז הארץ ואף רחוק מזה. הפניות למרפאה נעשות על ידי המשפחות עצמן, ללא צורך בהפניה מגורם כל שהוא, ולמעון, הפניה היא ע"י גורמים מקצועיים שונים אחרי אבחון ראשון.

מנהל היחידה: ד"ר רוברט זימין

מיקום: בניין המכון להתפתחות הילד
תקשורת: מרפאה 5302663 – 03, פקס מרפאה 5302593 – 03,
מעון 5302017 – 03, פקס מעון 5302886 – 03.

אוכלוסיית המטופלים

המרפאה נותנת שירותי בריאות אמבולטוריים רב מקצועיים לאוכלוסיית ילדים ומתבגרים ובני משפחותיהם. אל המרפאה מתקבלת אוכלוסייה בעלת קשת רחבה ביותר של בעיות נפשיות הכוללות בנוסף לבעיות ההתנהגותיות, הלימודיות והחרדתיות גם בעיות פתולוגיות קשות כמו פסיכוזות, ניסיונות התאבדות, משפחות רב בעייתיות, מקרים של התעללות מינית ופיזית, בעיות פוסט טראומטיות (תאונות דרכים) ובמיוחד ילדים עם פגיעות התפתחותיות כרוניות
הדורשות התייחסות רב מקצועית הן בבריאות הנפש והן רפואית. בין המטופלים נכללים גם ילדים הסובלים ממחלות גופניות המופנים אל היחידה על ידי שירותים רפואיים אחרים בתוך בית החולים.

הטיפולים

סוגי הטיפולים כוללים תהליכי הערכה (אינטייק), פסיכותרפיות פרטניות המותאמות לגיל ת ולפתולוגיה, רפיות משפחתיות וקבוצתיות לילדים ולהורים, הדרכת הורים, מבחנים פסיכולוגיים, הערכות פסיכיאטריות, טיפולים פסיכופרמקולוגיים וטיפולים בשעת משבר.
בנוסף, נערכות חוות דעת לבתי משפט ובתי דין, לשירותי רווחה ולמערכות החינוך.
כמו כן קיימים מפגשים עם גורמים בקהילה כגון לשכת הרווחה, שרותים פסיכולוגים חינוכיים, צוותים מבתי ספר ופנימיות ועוד.

שירותי ייעוץ

המרפאה נותנת שירותי יעוץ למכון להתפתחות הילד וכן שירותי ייעוץ למחלקה ההמטואונקולוגית ילדים, למרפאת ריאות .C.F לילדים (על ידי פסיכולוג קליני), למרכז לטיפול בהשמנה של ילדים ומתבגרים (על ידי פסיכולוג קליני) וליחידה לשיקום ילדים (על ידי שלושה פסיכולוגים קליניים המצויים בקשר רציף עם היחידה).

מעון יום פסיכיאטרי לילדים

המעון מטפל בילדים בגלאי 7-3 ומכיל 24 ילדים באשפוז יום מלא. למעון מתקבלים ילדים מכל אזור המרכז.
המעון הינו מרכז טפולי המשלב מערכות החינוך המיוחד עם מערכות בריאות הנפש והרפואה.
המעון פתוח בין השעות 16:00-8:00 ופועל שישה ימים בשבוע. הילדים המטופלים במסגרתו סובלים מהפרעות התפתחותיות רחבות היקף כולל אוטיזם והפרעות נוירופסיכיאטריות אחרות.
הילדים מקבלים טיפול פסיכו חינוכי אינטנסיבי הכולל פסיכותרפיה פרטנית וקבוצתית, עיצוב התנהגות, הוראה מתקנת, טיפול בתקשורת ובדיבור, טיפול בריפוי בעיסוק, טיפול במוסיקה ובתנועה וטפול תרופתי לפי הצורך.
ההורים מקבלים הדרכה שבועית ובשנה הראשונה לשהותם של הילדים במעון גם טיפול קבוצתי.
בנוסף, קיים מערך של אבחון אינטסיבי בן ארבעה ימים של כ- 15לדים. האבחון נער מדי שנה לצורך הקבלה לשנה הבאה.

הוראה

היחידה מהווה מרכז גדול להתמחות בפסיכולוגיה קלינית ובפסיכיאטריה של הילד והמתבגר,ובמסגרתה מתמחים מדי שנה סטודנטים רבים מתחומי הפסיכולוגיה קלינית, רפואה וחנוך מיוחד.

הדפס
תגובות פייסבוק

תגובות