יום שני, 01 מרץ 2021

מרפאת נפרולוגיה ויתר לחץ דם – שיבא תל השומ

בית חולים לילדים ע”ש ספרא.
03-5302692/2096
רמת גן, דרך שיבא 2

תחומי פעילות המרפאה כוללים אבחון, טיפול ומעקב דלקות בדרכי השתן, מומים מולדים, הפרעות מטבוליות כיליתיות, מחלות כיליה נרכשות הפרעות גנטיות כיליתיות, אי ספיקת כליות חריפה וכרונית, יתר לחץ דם בילדים.

היחידה לנפרולוגיה ויתר לחץ דם בילדים

מנהל היחידה: ד"ר דני לוטן
בוגר בית הספר לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, בהצטיינות. (1973)
מומחה ברפואת ילדים. מומחה בנפרולוגיה ונפרולוגית ילדים.
מרצה בחוג לרפואת ילדים בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב משנת 1987.
רופאים בכירים: דר' ישראל רוזנבאום.

אחות: גב' תמי גלבוע.

תקשורת:
קביעת תורים: 03-5302692/2096 פקס: 03-5302658
מנהל היחידה: 03-5302497 03-5302497
חדר אחות : 03-5305385 03-5305385

דואר אלקטרוני: danny.lotan@sheba.health.gov.il

ימי קבלה במרפאה: א,ד,ה בין השעות 8:00-13:00
מיקום: ביה"ח אדמונד ולילי ספרא לילדים, אגף חדש, קומה 1

פעילות המרפאה:
מרפאה כללית
תחומי פעילות המרפאה כוללים אבחון, טיפול ומעקב דלקות בדרכי השתן, מומים מולדים, הפרעות מטבוליות כיליתיות, מחלות כיליה נרכשות הפרעות גנטיות כיליתיות, אי ספיקת כליות חריפה וכרונית, יתר לחץ דם בילדים.
במסגרת המרפאה מבוצעות ביופסיות כיליתיות בשיתוף עם מכון האולטראסאונד והמכון הפתולוגי.
המרפאה עוסקת גם באבחון, טיפול ומעקב אחר יתר לחץ דם ארוך טווח במתבגרים (עד גיל צבא)

היחידה לדיאליזה חריפה
טיפול בילדים או תינוקות הסובלים מאי ספיקת כליות חריפה. חולים אלה מטופלים על ידי היחידה במספר שיטות דיאליזה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים. השיטות כוללות דיאליזה פריטונאלית, המודיאליזה (חיבור למכונה לצורך ניקוי הדם) והמופילטרציה (שיטה להוצאה מוגברת של נוזלים)

מרפאה ייעודית לחולי כליה סופנית ולמושתלי כליה
מטפלת בילדים הסובלים מאי ספיקת כליות כרונית וסופנית הזקוקים למעקב קפדני. ילדים אלה מקבלים, לעתים קרובות, טיפול תרופתי, הורמונלי, טיפולים דיאטטיים בעזרת הצוות הדיאטני של היחידה והכנה לדיאליזה או להשתלת כליה בעזרת האחות המתאמת.
במסגרת היחידה מבוצע מעקב אחר ילדים מושתלי כלייה.

ביופסיות כילתיות
שירות הניתן בשיתוף עם מכון האולטראסאונד והמכון הפתולוגי. מיועד לילדים הסובלים ממחלות כליה כרוניות הדורשות אבחנה לשם קביעת טיפול, או ילדים עם אי ספיקת כליות חריפה, שבה האבחנה חשובה לצורך הבנת הגורמים למצב זה ולהחלטה על דרכי טיפול.

ייעוץ נפרולוגי לנשים בהריון
בשיתוף יחידת האולטרא סאונד המיילדותית.
כאשר נמצא לעובר אנומליות בכליות ובדרכי השתן.

מרפאה לטיפול בהרטבה לילית
הרטבה לילית היא תופעה שכיחה ביותר המטרידה ומביכה את הילד ומהווה נטל להוריו.
הרטבת לילה ובשמה המקצועי "אנורזיס נוקטורנה", הינה איבוד שתן לא רצוני המתרחש בלילה תוך כדי שינה. הרטבת לילה מוגדרת כבעיה בילדים מעל גיל 5 אשר מרטיבים לפחות 2-3 פעמים בשבוע. ניתן לטפל בבעיה זו.

מדוע חשוב לפנות לרופא?
ברוב המקרים הבעיה היא פיזיולוגית ולא פסיכולוגית ואחד מגורמיה העיקריים הוא תורשה. חשוב שהטיפול יבוצע דרך רופא מקצועי על מנת לאבחן את מקור הבעיה ולהתאים לילד את הטיפול הדרוש לו. הזנחת הבעיה ללא התייחסות וטיפול עלולה לערער את בטחונו העצמי של הילד ולגרום נזק משמעותי בתהליך התקין של התפתחות אישיותו ויחסו עם הסביבה.

מהם האמצעים בהם ניתן לעזור לילד?
קיימות מספר שיטות טיפול התנהגותיות אשר יכולות לסייע בגמילה. יעילותן של שיטות אלה מוגבלת והזמן הנדרש להשגת השפעה נמדד בחודשים:
1. אימון השלפוחית – שיטה המבוססת על משטר של הטלת שתן בפרקי זמן קצובים ההולכים וגדלים עם הזמן, על מנת להרגיל את השלפוחית לקיבולת גדולה יותר.
2. הגברת המוטיבציה – סדרת ראיונות שבהם מעודדים את הילד ליטול אחריות למצבו ולהיות פעיל בתכנית הטיפול. מטרות טיפול זה להסיר רגשות אשם ולספק חיזוקים חיוביים להצלחה.
3. התנייה – שיטה זו מבוססת על פעמונית המצלצלת כאשר הילד מתחיל להרטיב ומעירה אותו לקום לשירותים. בשיטה זו נדרש זמן ממושך יחסית להשגת תוצאות והדבר עשוי לפגוע במוטיבציה של הילד להמשיך בטיפול.
4. טיפול תרופתי
• מינירין – זהו תכשיר המפחית את הפרשות השתן בלילה באופן דומה למתרחש בגוף על ידי ההורמון הטבעי המיועד לכך. הטיפול מתבסס על הממצא שבילדים מרטיבים קיים חוסר יחסי של ההורמון ADH, בשעות הלילה.
המינירין ניתן לפני השינה בצורה של טבליות או תרסיס אפי.
יעילותו גבוהה והשפעתו מושגת במהירות. מומלץ על נטילת מינירין לתקופה של 6 חודשים עם הפסקה הדרגתית. למינירין אין כמעט תופעות לוואי.
• תכשירים נוגדי דיכאון – אלו תכשירים הפועלים על סף הערנות של הילד דרך מערכת העצבים המרכזית.
• תכשירים מרפי שרירים חלקים – תכשירים אלו פועלים גם כן דרך מערכת העצבים, מרפים את השרירים החלקים הקיימים בדופן שלפוחית השתן ובאופו זה מגדילים את קיבולת השלפוחית ומונעים את ההרטבה.

הדפס
תגובות פייסבוק

תגובות