יום שני, 13 יולי 2020

טיפים לעיצוב חדר לילד עם הפרעות קשב וריכוז:

הפרעת קשב וריכוז היא אחת התופעות השכיחות המטרידות הורים רבים בנוגע לילדיהם. בבואנו לעצב חדר ילדים, לילד עם הפרעת קשב וריכוז, נרצה ליצור חדר רגוע, עם מעט השחות דעת כמידת האפשר שבו ירגיש הילד בנוחות מרבית וביטחון רב וכך נוכל להקנות לו את היכולת ללמוד ולתפקד בצורה המיטבית.

סדר וארגון: 

סביבה לא מסודרת יוצרת חוסר שקט, בלבול ואי סדר מחשבתי לכן במיוחד אצל ילדים עם הפרעות קשב וריכוז מאוד חשוב  לשמור על הסדר בחדר, כדאי לזרוק חפצים מקולקלים או לא שמישים.

אחסון:

האחסון חשוב לא פחות מכך ומומלץ לאחסן את הצעצועים, המשחקים, הספרים, עבודות היצירה  וכו בצורה מסודרת במגרות או בקופסאות לפי נושאים ולרשום על גבי הקופסא מה היא מכילה. רצוי לשלב בין מקומות אחסון סגורים בעלי צבעוניות אחידה לדברים פחות נגישים ולשמור על סדר באזורים הפתוחים לאחסון.

 צבעוניות:
הצבעים הבהירים הם המקובלים והנדרשים להעניק תחושת ניקיון, שלווה ורוגע.  צבעוניות בהירה משדרת התחלה חדשה ומזמינה ליצוק לתוכה תוכן נוסף, בשילוב צבעוניות ניגודית המשתלבת עימה ודרך כך לייצר שפה אחידה בעיצוב החדר המשדרת ביטחון וטוהר מצד אחד לצד גיבוש אמירה וזהות מצד שני. מומלץ לשלב צבעים המשתלבים בניגודיות שלהם ויוצרים גירוי חיובי לתחושות הילד בחדר.

דוגמאות להשפעת הצבעים: כחול מרגיע, אדום ממריץ ושולט (פחות מתאים לילדים חסרי שקט). ירוק – מאזן ומאפיין צמיחה והתפתחות וגם נמצא כמעודד למידה. סגול- נחשב לצבע רוחני, מחדד את האינטואיציה ויוצר בהירות מחשבתית. אפור- מעניק תחושת סדר חיובית. צבע ורוד -מתחבר לרגשות חיוביים כמו:  אהבה, רגישות, שמחה . צבע צהוב מעודד אופטימיות, מחשבה בהירה ויכולת שליטה בהחלטות לכן למרות הדומיננטיות שלו הוא צבע רצוי לשילוב בחדר הילדים, כמובן במידה הנכונה.
בחירת ריהוט:

חשוב ליצור הפרדה מוגדרת בין  החללים השונים בחדר, לדוגמא- ליצור הפרדה מלאכותית בין סביבת הלימודים לבין סביבת השינה. הפרדה כזו ניתן להשיג באמצעות דברים המקובלים בשימוש בחדר כמו שטיח רצפה, שילוב צבעים על הקיר או הדגשת הצבעוניות על ידי בחירת צבעי הווילון בחדר. את שולחן הלימודים רצוי להתאים לגודל המתאים בחדר ולמקם ליד השקעים לחשמל ואינטרנט ולהימנע מחוטי חשמל פזורים בחדר וכן לנסות להשאירו פנוי וזמין לשימוש ולהימנע מהעמסת חפצים שלא שייכים. מיטת הילדים רצוי שתמוקם לא ישירות מול פתח החדר ורצוי לבחור מיטה עם ראש מיטה שמקנה תחושת חום ובטחון בעת השכיבה במיטה"

רונית טל, המעצבת הראשית של רהיטי דורון

הדפס
תגובות פייסבוק

תגובות