יום שני, 13 יולי 2020

לקראת התרחבות המשפחה: מהם דמי לידה?

במשך תשעה חודשים חיכית בקוצר רוח, התמקדת בעיקר בהכנות לקראת התרחבות המשפחה, השקעת את הזמן בקריאת כל ספר אפשרי על היריון, לידה ומה שקורה אחריה. אלא שבזמן הזה אנחנו לא תמיד עוצרות כדי להכיר את הבירוקרטיה, זו שאנחנו צריכים להתמודד איתה כדי לקבל את דמי הלידה, ואת מענק הלידה. הנה ההזדמנות לעשות קצת סדר בבלגן ולהתכונן גם לצעד הזה.

הגדרות כלליות

באופן כללי דמי לידה הם סכום שמשולם לאם הטרייה עם צאתה לחופשת הלידה. הסכום הזה מוענק לאם העובדת, בין אם היא שכירה ובין אם עצמאית, והוא נקבע למעשה על פי ההכנסה הממוצעת בשלושת החודשים שקדמו ללידה. מתוך דמי הלידה ינוכו התשלומים לביטוח לאומי, למס הכנסה ולביטוח הבריאות והם בהחלט חשובים במהלך התקופה שבה תישארי עם הילד בבית. בנוסף את זכאית למענק לידה, בונוס חביב שתלוי בסדר הלידה (על הילד הראשון מקבלים מענק גבוה יותר בהשוואה ללידות הבאות). את המענק תקבלי באופן אוטומטי, כך שאין צורך לטפל בבירוקרטיה או להגיש טפסים.

אימא שכירה או אימא עצמאית?

לפעמים נדמה שדמי הלידה מתקבלים "בקלות" בקרב אימהות שכירות בעוד אימהות עצמאיות תוהות האם ואיך יקבלו את הסכום המגיע להן. אז הבשורה הטובה היא שדמי לידה מוענקים לכל אם עובדת, בין אם היא מקבלת תלוש משכורת מדי חודש ובין אם היא מנהלת עסק עצמאי משלה. התנאי היחיד לקבלת דמי הלידה הוא תשלום רציף לביטוח לאומי, ולכן רצוי לטפל בחובות שונים (אם יש) לפני היציאה לחופשת הלידה. כל עוד הייתה הכנסה רציפה לפני הלידה (בעיקר בשלושת החודשים שקדמו לה) וכל עוד עמדת בתשלומים לביטוח הלאומי בזמן, דמי הלידה יתקבלו במלואם במהלך חופשת הלידה.

כך תגישי בקשה לקבלת דמי לידה

כדי לקבל את דמי הלידה לא צריך לעבוד קשה מדי אלא להגיש את הבקשה באופן מסודר. דרך אתר הביטוח הלאומי תמצאי את הטופס, ואותו תצטרכי למלא ולהגיש לסניף ביטוח לאומי הקרוב אלייך. את הטופס אפשר להגיש דרך הפקס, הדואר או באמצעות תיבת השירות בסניף עצמו. מרגע שהגשת אותו סיימת את חלקך, ובמהלך התקופה הקרובה (בזמן חופשת הלידה) יועבר הסכום לחשבון הבנק שלך. ככל שתקדימי לטפל בהגשת הבקשה תוכלי לקבל את הסכום מוקדם יותר, וזו נקודה חשובה לאימהות שחוששות מפגיעה בהכנסה במהלך 14 השבועות המוגדרים על פי החוק כחופשת לידה.

הדפס
תגובות פייסבוק

תגובות