יום חמישי, 18 יולי 2024

יציבות רגשית בגיל הרך: פורים בגן הילדים

יציבות רגשית בגיל הרך: פורים בגן הילדים
מאת:ערן קדם

בעבודתי כגנן לילדים בגילאי שנה וחצי עד שלוש, אני נתקל לעיתים קרובות במצבים מעוררי חרדה אצל ילדים: מעבר דירה, הולדת אח או אחות וגם אירועים מיוחדים כגון ימי הולדת וחגים.
באופן עקבי שמנו לב ב"גן נמשים" כי ילדים יכולים ממש להיבהל מהתחפשות ומתחפושות ולפתח "אנטי" כלפי החג כולו.
דבר זה יכול לעורר אכזבה אצל ההורים המקווים שילדם יתחפש, ישמח ויהנה בחג כשאר הילדים.

יש לזכור שסביבה יציבה ועקבית הינה חשובה מאין כמותה לביטחונם העצמי וליציבותם הרגשית של ילדים צעירים.
כאשר המבוגרים והילדים האחרים מתחפשים, הסביבה הרגשית של הילד עוברת טלטלה עזה מפני שמשהו השתנה, משהו לא קיים ומשהו חסר.
לילדים צעירים עדיין קשה להבדיל בין מציאות לדמיון והשינויים הרבים המקיפים אותם, במיוחד ביום החג עצמו, עלולים לערער את ביטחונם העצמי.

להלן מספר טיפים קטנים שיכולים לעזור לעבור את פורים בשלום:

חשיפה הדרגתית – ניתן לחשוף את הילד בהדרגה למספר גדל והולך של אביזרים: גלימה, שרביט, כתר, מסיכה וכו'

משחקי "קוקו" – ניתן להסתיר את הפנים עם וילון / בד ורק אח"כ עם מסיכה. או לחלופין להסתיר חפץ כלשהו בתחת לבד ואז לחשוף אותו, דבר המשעשע מאוד את הילדים ומחזק את התפתחות "קביעות האובייקט".

שיתוף פעולה – כדאי מאוד לנסות לבחור תחפושת יחד עם הילד ולשאול אותו למה היה מעוניין להתחפש. חשוב ליצור אווירה של שיתוף הילד והתייעצות איתו ולהימנע מהחלטות חד צדדיות של ההורה

מוכרות – כדאי להציע לילד לבחור משהו שהוא מחבב ואוהב, משהו מוכר לו מסביבתו כגון חיות אהובות ולא מאיימות: דובי, ברווז, אפרוח וכו'

גירוי חושי – להשתדל שהגירויים החושיים הקשורים לחג לא יעמיסו יותר מדי על הילדים: עוצמת המוסיקה ורעש הרעשנים, צבעוניות התחפושות והקישוטים. ניתן להשתמש בתחפושות פרוותיות רכות ומלטפות ולהעביר את ידו של הילד בעדינות על-פני הפרווה באופן נעים.

בגן אנו משתדלים להעביר את אווירת החג ע"י שירים, פעילויות יצירה, תנועה, דרמה, סיפורים, תחפושות, הכנת משלוח מנות, ואיפור פנים עדין.

אז שיהיה לנו חג שמח
ערן קדם

הדפס
תגובות פייסבוק

תגובות