יום חמישי, 06 מאי 2021

המחלקה הפסיכוסומטית לילדים- שיבא תל השומר.

בית חולים לילדים ע”ש ספרא.
03-5302466
רמת גן, דרך שיבא 2

הטיפול במחלקה מבוסס על שיקום רפואי, התנהגותי, רגשי, ובין אישי. הצוות המטפל הוא רב-מקצועי וכולל מומחים בפסיכיאטרייה של הילד והמתבגר, פסיכולוגים, מטפלים בהבעה, צוות סיעודי, מומחים בטיפול דיאטני, מורים, ומדריכים חברתיים, המפקחים על האכילה בפרט ועל חיי היום יום במחלקה בכלל.

המחלקה הפסיכוסומטית לילדים

מנהל המחלקה: ד"ר דניאל שטיין

אחות אחראית: גב' ענת טולדנו

המחלקה הפסיכוסומטית לילדים בבית החולים לילדים ע"ש אדמונד ולילי ספרא, במרכז הרפואי ע"ש חיים שיבא, תל השומר, המסונפת לפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב, מתמחה בטיפול בהפרעות פסיכוסומטיות בילדים ובני נוער. במחלקתנו אנו מטפלים בצעירים הסובלים ממחלות המערבות גוף ונפש, כגון אסטמה וסוכרת שלא מגיבים לטיפולים המקובלים עקב מעורבות של גורמים נפשיים בעייתיים.

המיומנות המיוחדת והעקרית של המחלקה הפסיכוסומטית לילדים היא בטיפול ובמחקר בהפרעות אכילה. הפרעות אכילה, כולל אנורסיה נרבוזה, בולימיה נרבוזה, והשמנת יתר עם סיבוכים גופניים, נחשבים כיום כבעייה רפואית מרכזית בילדים ובני נוער. השעור של אנורקסיה נרבוזה בקרב צעירים הוא כ-0.3-1% ושל בולימיה נרבוזה בין 1-3%. התמותה ממחלות אלה נעה בין 5-10%. התחלואה הנלווית משמעותית, הן מבחינה נפשית (דיכאון, הפרעות חרדה) והן מבחינה גופנית (אוסטיאופורוזיס, נזק אפשרי לתפקוד השיכלי, או קשיים במהלך ההריון מאוחר יותר גם אם הנערה החלימה מהפרעת האכילה). ישראל נחשבת כיום מבין המדינות בעולם המערבי עם השכיחות הגבוהה ביותר בקרב בני נוער של אי שביעות רצון מההופעה החיצונית והמשקל, התעסקות בדיאטה, והשמנת יתר. החשיבות של טיפול בבעיות אלה, כמו גם של מחקר ומניעה, היא, איפוא, מכרעת.

המחלקה הפסיכוסומטית לילדים הוקמה בשנת 1987 על ידי דר' אדית מיטרני, והיא הותיקה והמנוסה ביותר מסוגה בישראל. כיום משמשת המחלקה כמרכז הפניה למתבגרים מכל רחבי הארץ, שטיפול קודם אחד לפחות שעברו, מרפאתי או אישפוזי, לא עלה יפה. בעבר אושפזו בכל עת כ-14 בני נוער, אך בשנתיים האחרונות קולטת המחלקה 20 מאושפזים בכל עת. גיל המאושפזים נע בין 11-18, אך לעיתים יש גם מאושפזים צעירים יותר. עד כה טיפלה המחלקה במעל 1000 בני נוער, ובשנת 2005 אושפזו במחלקה כ-80 בני נוער. תור ההמתנה לאישפוז הוא ארוך, כחדשיים בממוצע ואף יותר. במצבים רפואיים או נפשיים חריפים יאושפז המתבגר במחלקת ילדים עד לקבלתו למחלקתנו, או שיופנה למסגרת פסיכיאטרית, על אף ששתי המסגרות האמורות, טובות ככל שיהיו, אינן מיועדות לטיפול בהפרעות אכילה.

הטיפול במחלקה מבוסס על שיקום רפואי, התנהגותי, רגשי, ובין אישי. הצוות המטפל הוא רב-מקצועי וכולל מומחים בפסיכיאטרייה של הילד והמתבגר, פסיכולוגים, מטפלים בהבעה, צוות סיעודי, מומחים בטיפול דיאטני, מורים, ומדריכים חברתיים, המפקחים על האכילה בפרט ועל חיי היום יום במחלקה בכלל. כל מאושפז מקבל בשבוע שני טיפולים נפשיים פרטניים, טיפול משפחתי, וטיפול בתנועה. בנוסף קיים מגוון של טיפולים קבוצתיים: פעמיים בשבוע טיפול קבוצתי פסיכודינמי, וטיפול קבוצתי קוגניטיבי-התנהגותי, ופעם בשבוע קבוצה פסיכו-חינוכית לשינוי הרגלי תזונה, וקבוצת תנועה לשינוי של תדמית הגוף. המשפחות מקבלות טיפול משפחתי חד שבועי. בנוסף משתתפים ההורים אחת לשבוע, לחילופין, בטיפול קבוצתי פסיכודינמי, או טיפול קבוצתי פסיכו-חינוכי לשנוי הרגלי אכילה במשפחה. בית הספר של המחלקה פועל ששה ימים בשבוע. המורה האחראית נמצאת בקשר רצוף עם בית הספר בו למד המתבגר טרם האשפוז, והמחלקה מספקת מורים מקצועיים במרבית המקצועות הדרושים, כולל מורה עם מיומנות מיוחדת לחינוך גופני בהפרעות אכילה. מטרת המחלקה היא כפולה: לספק את הטיפול הרפואי והנפשי החדשני ביותר בכל מגוון הפרעות האכילה למאושפז ולבני משפחתו, ובה בעת להכין את המאושפז ובני משפחתו לקליטה מחודשת בקהילה, כולל במסגרת בית הספר. בנוסף, כמחלקה אקדמית המסונפת לפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב, עוסקת מחלקתנו בהוראה למגוון רב של מקצועות, ובמחקר.

כמסגרת האמונה על החזרת המתבגר/ת לחיים תקינים בקהילה, מפעילה המחלקה הפסיכוסומטית לילדים מסגרת של אשפוז יום עם השחרור מהאשפוז (halfway out day program) ולאחריה מסגרת של מעקב מרפאתי, לפי הצורך, עד לסיום בית הספר התיכון. כיום, עקב קשיים תקציביים, מופעלת מסגרת אשפוז היום בצורה חלקית ורק למתבגרים שהשתחררו מאשפוז מלא: פעמיים בשבוע, בשעות אחרי הצהריים לאחר סיום הלימודים בבית הספר, ורק במסגרת קבוצתית. גם המעקב המרפאתי מתקיים אך ורק למתבגרים שהשתחררו מאשפוז מלא. בעתיד אנו מתכננים להקים שרות כוללני לטיפול בהפרעות אכילה בבני נוער, כולל מסגרת מרפאתית ומסגרת של אשפוז יום טרם האשפוז

(halfway in day program), במטרה למנוע אשפוז או להכין את המתבגר/ת והמשפחה לקראתו. מסגרת כוללנית גמישה בה המטופל/ת עובר/ת לפי הצורך בין מסגרות מרפאתיות, אשפוז יום חלקי (בשעות אחר-הצהריים, עם סיום הלימודים בבית-הספר) או מלא, ואשפוז מלא נחשבת כיום כמסגרת הטיפולית היעילה ביותר. מסגרת כזו מאפשרת בנוסף גם את קיצור משך ההמתנה לאשפוז ואת קיצור משך האשפוז עצמו.

הדפס
תגובות פייסבוק

תגובות